Kolor skóry noworodka – nie daj się zaskoczyć!

Kolor skóry noworodka tuż po narodzinach może być zaskakujący. Podczas przechodzenia przez kanał rodny jego krew przepływa pępowiną do łożyska, dzięki czemu ciało dziecka zmniejsza swoją objętość. Z tak małą ilością krwi (ok. 60-70% docelowej objętości) tuż po narodzinach, dziecko może wyglądać trochę przerażająco w oczach tych, którzy nigdy wcześniej nie widzieli noworodka, a spodziewają się znanego z filmów różowego bobaska.

Jaki jest spodziewany kolor skóry noworodka?

  • W pierwszej chwili noworodek może być zupełnie biały. Czasami jest też pokryty białą mazią płodową.
  • W kolejnych sekundach dziecko robi się sino-fioletowe albo niebieskawe.
  • Potem powoli zaczyna się robić różowe.
  • Jeszcze przez kilka minut dłonie i stópki dziecka mogą mieć siny kolor.

Po porodzie pępowina tętni transferując krew z powrotem do dziecka. Może to trwać kilka/kilkanaście sekund, ale znam przypadki, gdy było to kilkadziesiąt minut. Krew wracając z łożyska wypełnia naczynia krwionośne dziecka i natlenia jego tkanki dopóki nie weźmie ono kilku oddechów.

Siny kolor skóry noworodka w pierwszych sekundach po narodzinach
Siny kolor skóry noworodka w pierwszych sekundach po narodzinach. Jego skóra jest jeszcze sina, ale z czasem się zaróżowi. Pępowina wciąż tętni, by krew z łożyska trafiła z powrotem do maluszka.

Dziecko może wziąć wdech niemal od razu, ale może się to stać nawet 15 minut po narodzinach. Jest to sprawa bardzo indywidualna, zależna m. in. od tego jak potoczył się poród. Płuca dziecka porzebują trochę czasu, aby przejąć rolę, którą dotychczas pełniło łożysko. Dopiero po kilku wdechach płuca osiągną swoją objetość i będą mogły skutecznie natlenić organizm noworodka, a wtedy pępowina powoli przestanie tętnic.

Niektóre dzieci rodzą się sine, wiotkie i nie oddychają, ale dopóki nie uaktywni się czynność płuc pępowina będzie tętnić, a łożysko będzie pełnić swoją dotychczasową rolę, czyli karmić i natleniać ich małe ciałka. Warto zwrócić uwagę na to, czy trzymając dziecko nie uciskamy pępowiny.

UWAGA! W sytuacji, gdy dziecko nie wzięło pierwszego oddechu, pępowina tętni, a krew nie wróciła do niego z łożyska (co trwa od kilku do kilkunastu minut) zaciśnięcie lub odcięcie pępowiny pozbawi go krwi, która mu się należy, a maluch zacznie się dusić! Można to porównać do zabrania nurkowi butli kilka metrów pod powierzchnią wody. Jednemu uda się wypłynąć, drugiemu nie…

Jakiego koloru były Wasze noworodki?
Czy ich wygląd Was zaskoczył?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły