No-Spa – czego o niej nie wiesz…

Dlaczego przyjęcie leku No-Spa może spowodować krwotok poporodowy?

Po porodzie, na skutek spotkania z maluszkiem, wydzielana jest ogromna ilość hormonów, głównie oksytocyny. Dzięki temu macica sprawnie się obkurcza, a rana po łożysku zasklepia.
Zawarta w No-Spie drotaweryna działa antagonistycznie do oksytocyny, przeszkadzając w obkurczaniu się macicy po narodzinach, a przez to utrata krwi może być niebezpiecznie zwiększona.

Warto tutaj podkreślić, że krwotok poporodowy jest najczęstszą przyczyną okołoporodowych zgonów matek!

Okazuje się, że nieświadome skutków działania No-Spy, same możemy narazić się na niebezpieczną utratę krwi.

Jakie skutki może nieść regularne przyjmowanie leku No-Spa w trakcie ciąży?

Wpływ na matkę

W trzecim trymestrze mogą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa, czyli napinanie lub twardnienie brzucha. Jest to naturalny proces, podczas którego macica ćwiczy i przygotowuje się do wyparcia dziecka podczas zbliżającego się porodu.

Regularne przyjmowanie leku No-Spa, szczególnie pod koniec ciąży, może utrudnić macicy przygotowanie się do porodu. Gdy rozpocznie się akcja skurczowa, macica może pracować mało wydajnie, a to może skutkować przedłużającym się porodem.

Wpływ na dziecko

W chpl No-Spy możemy przeczytać, że:

Pkt. 4.3 (…) „nie należy stosować jej u dzieci poniżej 6. roku życia.
Pkt. 4.6 (…) „substancja czynna [drotaweryna] przechodzi przez łożysko.”

Oznacza to, że stałe przyjmowanie leku No-spa podczas ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka i jego mięśnie gładkie (tj. ukł. pokarmowy, oddechowy, moczowy). Ponownie, z powodów etycznych nie przeprowadzono dokładnych badań, więc możliwe skutki uboczne dla dziecka nie są znane i wymienione w chpl No-Spy.

Jednak bardziej wnikliwi specjaliści, a także sami rodzice, zaobserwowali korelację między przyjmowaniem przez mamy No-Spy w trakcie ciąży, a obniżonym napięciem mięśniowym u dzieci.
Utarł się nawet nowy termin „dzieci ponospowe”, u których obniżone napięcie mięśniowe może się objawiać w postaci m.in. trudności ze ssaniem, a nawet oddychaniem!

Na koniec chciałam zawrócić uwagę na bardzo ważne zdanie z punktu 4.6 chpl No-Spy:

„Ze względu na brak wystarczających badań produkt leczniczy można stosować u pacjentek w okresie ciąży jedynie w przypadkach gdy KORZYŚĆ z jego zastosowania PRZEWYŻSZA CZYNNIKI RYZYKA.”

Dlatego zanim przyjmiemy jakikolwiek produkt medyczny poprośmy lekarza o szczegółowe przedstawienie bilansu korzyści do ryzyka, w odniesieniu do naszej indywidualnej sytuacji i dopiero wtedy podejmijmy świadomą decyzję.

Nie leczmy fizjologii, żeby nie musieć się potem mierzyć z patologią.

Opracowanie na podstawie: https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ProduktSzczegoly.aspx?id=8890

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły